J.Tumo-Vaižganto g. 8, Vilnius, Lietuva Tel. +370 614 14 014
Working hours / Darbo laikas: II-V 12:00-20:00, VI 12:00-16:00

Tattoo history

 

 

 

 

Prieškario Lietuvos ar Sovietmečio karta, linkusi manyti, kad tatuiruotės kilusios iš kalėjimų, tačiau tatuiruočių atsiradimo istorija yra kur kas gilesnė ir prasidėjo tikrai ne už kalėjimo grotų. 
Viena iš žodžio tattoo kilmės versijų nurodo, kad jis kildinamas iš Samoa (viena mažiausių pasaulio valstybių, Polnezijos centre, Ramiajame vandenyne) žodžio tatau. Tačiau būtų klaidinga manyti, kad tatuiravimo kultūrą į Vakarų pasaulį viduramžiais atgabeno geografinių ekspedicijų jūrininkai. Vakarų bendruomenėse tattoo jau egzistavo nuo Senovės Graikijos laikų. Egipto faraonų kapavietėse taip pat rastos mumijos su dažų liekanomis, minimos ir piligrimų tatuiruotės Šventojoje Žemėje, o Austrijos ir Italijos pasienyje, Alpių kalnuose, rasta žmogaus mumija (Ötzi) datuojama 3300 metų pr. m. e. liudija, kad tattoo kultūra šiuose regionuose egzistavo jau seniai. Daugumą Egipte rastų tattoo pavyzdžių turėjo moterys, kurios nurodė jų statusą, buvo atliktos gydomaisiais tikslais ar iš religinių paskatų. 
Germanų, keltų ir kitos karingos Euopos gentys, taip pat turėjo tatuiruočių, vadinamų medžio marginimo motyvais, kurie velesniais Krikščionybės laikais buvo laikomi  pagonybės elementu ir buvo uždrausti. Genčių vadai, medžiotojai, žyniai žymėjo savo kūnus tatuiruotėmis. Nesant asmens tapatybės dokumentų, piešiniai ant kūno buvo  laikomi asmens identifikavimo ženklu, nurodė žmogaus priklausomybę vienai ar kitai genčiai, tautai, atspindėjo socialinį statusą, buvo laikomos išskirtinumo ženklu. Skirtingos kultūros turėjo skirtingas tattoo darymo technikas: nuo įpjovimų, žaizdų įtrynimo pelenais, tattoo darymo medžio spygliais, aštriomis kriauklėmis, žuvų kaulais iki odos badymo nusmailintais įrankiais iš kaulų ar ragų, įterpiant dažus. 
Rytuose tatuiruotės taip pat buvo gana plačiai paplitosios. Taivane veido tatuiruotės demonstravo vyro gabėjimą apginti savo namus, šeimą, moters – gebėjimą rūpintis namais.  Japonijoje tatuiruotes dažniausiai turėjo ugniagesiai, darbininkai, prostitutės, kaip jų statuso atspindį. Nusikaltėlių rankos dažnai buvo žymimos tattoo apyrankėmis už kiekvieną padarytą nusikaltimą. Visgi Japonijoje, tattoo nevisuomet turėjo tik neigiamą atspindį, Samurajai taip puošdavosi tatuiruotėmis. Tačiau Azijos šalyse piešimas ant kūno taip pat turėjo ir stiprių religinių motyvų. Vienas seniausių kūno dekoravimo būdų - piešimas ant kūno Chna dažais, kaip tik  kilęs iš Azijos šalių.  Arabai dažnai išreikšdavo savo religingumą tatuiruodami citatas iš Korano. 
JAV, 1846 m.,  paminėtas pirmasis profesionalus tattoo meistras  Martin Hildebrandt, imigrantas iš Vokietijos, kuris Bostone tatuiravo abiejų, Civininiam kare kariaujačių pusių, karius. Iki XIX a. Didžiojoje Britanijoje tatuiruodavo savamoksliai mėgėjai, tačiau dažniausiai tatuiruotės buvo asocijuojamos su piratais, jūreiviais, žemesniąja klase ar netgi nusikalteliais. 
Pirmasis profesionalus tattoo meistas Didžiojoje Britanijoje minimas 1870 m. Liverpulyje. Tuo metu tatuiravimas tapo madingas tarp aukštesnio luomo žmonių, didikų ir netgi karalių. Tai buvo brangus, skausmingas procesas, laikomas turto, stiprybės ir valdžios simboliu. Anglijos karalius Georgas V, Danijos Karalius Frederikas IX bei Rusijos caras Nikolajus II, puošėsi tatuiruotėmis. 
JAV, po Amerikos revoliuciojos, siekiant  išvengti verbavimo i Britų laivyną, JAV jūreiviai turėjo Vyriausybės nustatyta tvarka išduotus dokumentus, patvirtinačius jų pileitybę. Tačiau juose nurodytas asmenybės aprašymas buvo labai bendrinis, kas leido Karališkąjam laivynui piktnaudžiauti sistema. Siekiant apsaugoti JAV jūreivius, į asmenybės aprašymą dokumentuose, be kūno sudėjimo, ūgio, rasės, amžiaus, plaukų ir akių spalvos, įtraukta ir specifinė informacija, tokia kaip randai bei tattuiruotės, su detaliu vaidzo, vietos aprašymu. Dažnai jūreiviai prašydavo klerkų prie dokumentų prideti ir patį tattoo eskizą. Ilgainiui tai galbūt turėjo įtakos dar didesniam tattoo populiarumui. XVIII a, pabaigoje, XIX a. pradžioje tattoo naudota tiek saviraiškai tiek jūreivio asmenybei nustatyti. Dažnai tattoo meistrai dirbdavo laivuose, naudodami paprastus, prieinamus įrankius ir priemones, kartais netgi tokias kaip parakas.
1891 m.Samuel O’Reilly pirmasis užpatentavo elektrinę mašinėlę, kuri ir šiandien naudojama tatuiravimui.  
Nuo 1970-tųjų m. tatuiruotės tapo masiniu reiškiniu Vakarų pasaulyje. Plačiai paplito tarp abiejų lyčių atstovų, skirtingų ekonominių ir socialinių sluoksnių, įvairių amžiaus grupių. Šiuolaikiniams žmonėms tattoo turi kitą reikšmę nei ankstesnėms kartoms, jos tapo saviraiškos forma ir atskira meno rūšimi.
Tattoo vystymuisi daug įtakos turi tai, kad į šią sritį įsilieja menininkai ir iš kitų vizualinio meno šakų, tokių kaip: dizaineriai, skulptoriai, dailininkai, graffiti menininkai ir kt.Tai labai praplėtė tattoo stilių įvairovę, meninę išraišką. Tą patį objektą tattoo menininkai gali perteikti įvairiausiais skirtingais stiliais, kas daro tatuiruotę unikalia. Iš visuotinai laikytos žemo lygio meno rušies, tattoo perėjo į aukštos klasės meno formą su dideliu gerbėjų ratu visuose socialiniuose sluoksniuose. Iš įprastų, vienodų tatuiruočių darymo visiems (tattoo šablonų katalogai), tattoo menas peraugo į individualių, unikalių, autorinių eskizų kūrimą kiekvienam klientui atskirai, pagal jo viziją, patinkantį tattoo stilių ir estetinį skonį. Nuo tattoo darymo neprofesionaliais įrankiais laivo denyje, garaže ar virtuvėje, iki profesionalių specializuotų tattoo studijų atidarymo. Nuo padrikų pavienių tattoo darymo visam kūne, pereita į didelių, vientisų darbų atlikimą, tokių kaip rankovės, visa nugara ar viso kūno kostiumas.

Šiandien, ši meno šaka, persipina tiek su senomis tradicijomis, tiek su  menininkų ir klientų saviraiška bei tam tikromis mados tendencijomis. Bėgant šimtmečiams, prasidedant ir baigiantis karams, požiūris į tatuiruotes keitėsi. Žinoma, dar ir šiandien yra skeptikų, nusiteikusių prieš kūno meną, tačiau nepaisant neigiamo požiūrio, XX-ame amžiuje tatuiruočių menas atgimė. Amsterdame atidarytas pirmasis pasaulyje tatuiruočių muziejus, pradėti leisti tattoo žurnalai, tatuiruočių istorijos knygos, kuriamos TV laidos, filmai, organizuojamos tattoo konvencijos. Tattoo tapo pop kultūros dalimi: muzikos, kino, pramogų pasaulio žvaigždės dekoruoja savo kūnus tatuiruotėmis, kurios tampa ikoninėmis. Tatuiruotojai tapo tattoo menininkais, turinčiais meninį išilavinimą, puikiai išmanančiais senojo amato technikas ir įdedantys savo meninę viziją ir  išraiską ant ypatingos drobės – žmogaus odos. Žmogaus kūnas, tai asmeninė šventovė, todėl kiekvienas tą šventovę puošia ir įprasmina savaip. 

Šaltinis: http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_tattooing

 

 
smart foreash